Τηλεφωνικές παραγγελίες καλέστε 210 99 69 888

Χοκουσάι, " To Μεγάλο Κύμα", Βραχιόλι, Μουσείο Ασιατικών Τεχνών.

Προσθήκη Κριτικής

Κωδικός προϊόντος: L-BB400306

Χοκουσάι, " To Μεγάλο Κύμα", Βραχιόλι,  Μουσείο Ασιατικών Τεχνών.

Καμμία Επιλογή

Ο Κατσουσίκα Χοκουσαι (1760-1849) ήταν ένας Ιάπωνας καλλιτέχνης, ζωγράφος, και χαράκτης.

Το "Μεγάλο Κύμα έξω απο την Kanagawa" είναι η πρώτη σε μια σειρά από εκτυπώσεις με τίτλο «Τριάντα-έξι Απόψεις του Φούτζι», που δημοσιεύθηκαν μεταξύ 1831 και 1833. Δεν γνωρίζουμε τον ακριβή αριθμό αντιτύπων  της πρώτης έκδοσης της σειράς, η οποία τυπώθηκε σε οκτώ τμήματα, σύμφωνα με την παράδοση? Βρίσκουμε αντίγραφα στις  συλλογές του Guimet -Μουσείο Ασιατικής Τέχνης (Παρίσι), το Μουσείο Victoria & Albert (Λονδίνο), το Βασιλικό Μουσείο Τέχνης και Ιστορίας (Βρυξέλλες), το Μητροπολιτικό Μουσείο Τέχνης (Νέα Υόρκη) και στην  Εθνική Βιβλιοθήκη της Γαλλίας (Παρίσι).

Αυτή η σειρά  χαρακτηρίζεται από τη  χρήση του κυανού της Πρωσίας, ένα νέο χρώμα της μόδας στη δεκαετία του 1830, και από την περιστασιακή χρήση  Δυτικών τεχνικών στην προοπτική, η οποία ήταν άγνωστη μέχρι στιγμής στο παραδοσιακή Τέχνη της Μέσης Ανατολής : Τα στοιχεία ή αντικείμενα απεικονίζονται σύμφωνα με τη σημασία τους (π.χ. πνευματική αξία), και όχι σύμφωνα με το πραγματικό μέγεθος, την, εγγύτητα ή την απόστασή τους.

Μέγεθος 5 ; W. 7,9 εκ

Σειρά προέλευσης "Τριάντα-έξι Απόψεις του Φούτζι» (1831-1833) - Το μεγάλο κύμα off Kanagawa

Υλικό από την αρχική Εκτύπωση nishike-e

Μουσείο Παρίσι - Musée des Arts asiatiques-Guimet

Θέματα Ασία, Εκτυπώσεις, Θάλασσα, Τοπίο

Υλικο Ριτίνη, Ορείχαλκος.

Κινήματα της τέχνης Ασιατικής Τέχνης, του 19ου αιώνα

Καλλιτέχνης Κατσουσίκα Hokusai (1760-1849)

Yes/Ναι
Paris - Musée des Arts asiatiques–Guimet
Resin, Gilt brass
Asiatic Arts
Katsushika Hokusai (1760-1849)
H. 5 ; W. 7,9 cm

Εισάγετε τους χαρακτήρες που βλέπετε στην εικόνα.

Κανένα

Σχετικά προϊόντα